חשיבותו של גב חזק בהתפתחות מוטורית של תינוקות

בספרו "Your Health" טען פילאטיס, כי" ילדים מטמיעים הרגלים בגיל צעיר, לטוב ולרע. אז למה לא להטמיע את ההרגלים הטובים של יציבה נכונה, נשימה נכונה ואיזון כבר בגיל צעיר?"
עפ"י פילאטיס אנו נוהגים לחזק את הגמיש ולהגמיש את החזק. אנו מלמדים את הילדים לחזק את הגוף, על-מנת למנוע פציעות בעתיד.
במאמר זה נסקור את מבנה עמוד השדרה ויכולת התנועה שלו, נתמקד בגב לאורך שלבי התפתחות התינוק ולסיום אתן המלצה לתרגילים לחיזוקו.
נתחיל מסקירת עמוד השדרה:
עמוד השידרה, החלק האחורי של גוף האדם, מורכב מכ-33 חוליות שתחילתן בעורף הצוואר וסופן בחלק העליון של הישבן. החוליות מתחלקות כך:
שבע חוליות צוואריות המתחילות מהראש ונקראות בשפה המקצועית חוליות סרויקליות. אחריהן, 12 חוליות המחברות את הצלעות ונקראות חוליות תוראסיס. כל אחת מחוליות אלו מחוברות לשתי צלעות, ימנית ושמאלית, ולכן אין להן הרבה יכולת תנועה. בהמשך ישנן חמש חוליות הלומבר, אלו הן החוליות המותניות הנושאות את משקל מחצית  הגוף.  אחריהן, במורד הגב חמש חוליות הסאקרום ובסוף עמוד השידרה נמצא איזור עצם הזנב שבו 3-5 חוליות הנקראות חוליות הקוקסי. החוליות התחתונות רחבות יותר ומאפשרות גמישות ותנועתיות.
לאורך החלק הפנימי של החוליות עוברת תעלת עמוד השידרה המכילה בתוכה את חוט השידרה ושומרת ומגינה עליו. דרך תעלת השידרה עוברים התקשורת בין המח לשאר חלקי הגוף .
משני צידי עמוד השידרה עוברות תעלות שנקראות "זוקפי הגב" והן אחראיות, בין היתר, על תנועתיות הגב  ומאפשרות קשר בין השרירים לשלד.
לעמוד השדרה יש מבנה יחודי המשלב בין:
1. אחזקת ונתינת יציבות לגב כולו, לצואר ולראש (שהוא כבד מאוד)
2. נתינת גמישות ואפשרות לגב להסתובב ולהתכופף כנ"ל
3. שמירה אופטימלית על חוט השידרה שמהווה את הקשר התיפקודי בין המוח לבין הגפיים
תינוקות נולדים עם עמוד שידרה ישר ולכן חשוב לבחור עגלות תינוק בעלות זווית של 180 מעלות לחודשים הראשונים. לאחר מכן בכל אחד משלבי התפתחות התינוק מקבל עמוד השידרה את הקימור המאפשר את התקדמות התנועות.
תנועתיות הגב כוללת:
  • תנועת הכיפוף/ ההתעגלות  והזיקוף.
  • תנועות הרוטציה, פיתול, שהיא כמו סחיטה של פלג גוף אחד לעומת השני.
  • פעולות הכפיפה הצידית מצד לצד- תנועה  שמקרבת את האוזן לכתף.

 

זיהוי גב חלש לפי שלבי התפתחות התינוק: 

 

כאשר התינוק שוכב על הבטן, תינוק שרק נולד, והוא מנסה להרים את ראשו למעלה, הוא צריך להפעיל את שרירי הסרויקל-שרירי הגב העליון , את שרירי הצוואר ושתי החוליות העליונות בעמוד השדרה. כשהגב  חלש יהיה לתינוק קושי בהרמת הראש בשכיבה על הבטן. לעיתים יש צורך בהתערבות של אוסאופט  על מנת לקבוע בוודאות את הקושי של התינוק.

לאחר כמה חודשים: הצלחה בהרמת פלג גופו העליון כנגד המשטח ב90 מעלות ,מצריך את שרירי הטורסיס ואת שרירי הצוואר, וכמובן שגם שרירי הבטן והידיים עובדים. חולשה בשרירים אלו תגרום לעיכוב בהתפתחות.
ישיבה עצמאית וישיבה יציבה עם זיקוף הגב. גם פעולה זו מצריכה גב מפותח וחזק. לתינוק עם גב חלש  יהיה קשה לזקוף את גבו והוא ישאר בישיבה כפופה או שישען עם יד אחת במשטח. בכל מקרה, מומלץ לא להושיב תינוקות לפני גיל תשעה חודשיים כי הגב לא בשל מבחינה פיסיולוגית ולא מספיק חזק כדי לשאת את משקל הגוף ויוצר עומס מיותר על החוליות.
במעבר מזחילת גחון לעמידת שש וזחילת שש –  בנוסף לחוזק שרירי הגב התחתון וחוליות  הלומבר, צריך להפעיל גם את חגורת הכתפיים   ואת שרירי בטן.  חוזק אגן הירכיים (שרירי ירכיים אחוריים ופנימים )כדי שהירכיים לא יתרחקו זו מזו. (בגמישות יתר)  כדי לשאת את משקלו כשהוא זוחל –דבר שלא קיים בזחילת גחון.
ולכן התינוק יתעכב במעבר מזחילת הגחון לשש.
קושי במעברים בין שכיבה לזחילה ומישיבה לעמידה ובמעבר מעמידת שש לישיבה דרך הצד, צריך את השרירים האלכסוניים של הבטן, הירכיים הפנימיות והלומבר.
קושי לעמוד. שרירי הגב קשורים לשרירי היציבה וכאשר הם חלשים יהיה קשה לתינוק להתיצב ולשמור על שיווי משקלו.
קושי במוטוריקה עדינה. גם לשם כך דרוש גב חזק. וחגורת כתפיים חזקה. צריך שלד חזק  כדי שיוכל ליצב את הגוף ולהתרכז במוטוריקה העדינה בלי לחץ מיותר.
תרגילים לחיזוק הגב:
  • להשכיב את התינוק על הבטן על הכדור פיזיו ( שעובד בנוסף למשטח יציב  גם על מערכת שיווי המשקל) ולהגיש לו צעצוע כדי שימשוך את הידיים.
  • אותו הדבר בעמידת שש ובישיבה
  • בשכיבה על הבטן נגרה את זוקפי הגב ע"י העברת קרם לאורך עמוד השידרה ונעשה פו (לנשוף אויר על הקרם) וכך נגרום לו לזקף את הגב. נעשה זאת גם בישיבה.
  • בישיבה נלחץ משני צידי תעלות עמוד השידרה בכדי להוות לו קונטרה לישיבה זקופה ונגיש לו חפצים מלמעלה ומהצדדים כדי שהזוקפים יעבדו.
  • נחזק את השרירים הצידיים והמייצבים ע"י שנחזיק את התינוק עם גבו אלינו ונטה אותו לצד ונגרה את השריר כדי שיתרומם דרך שרירי הצד וכך נעשה גם לצד השני. עובד על הצידיים וכך מחזק את זוקפי הגב.