התפתחות תינוקות: שאלות נפוצות

מפעם לפעם חוזרות שאלות דומות מהורים שונים בתחום התפתחות תינוקות, כך שהחלטתי לקבץ כמה מהן לטובת הכלל המתעניין, תוך כדי הדגשה כי מדובר בשאלות לדוגמא, המהוות דגם למקרים אחרים. אשמח לעזור לכם בפירוט רב יותר בתחום ההתפתחות המוטורית, כמובן, אבל ידע כללי מעולם לא הזיק לאף אחד.

התינוקת שלי בת חודשיים ולא מוכנה לשכב על הבטן, מה אפשר לעשות?

יכולות להיות לכך כמה סיבות, או ששרירי הבטן שלה תפוסים או שהידיים שלה חלשות, אני מציעה לעסות לה את הבטן במגע עמוק וברור ללא תזוזה ולהכיר לה את קו האמצע שלה. זהו מגע שנותן ביטחון וגבולות לגוף, וכך היא תכיר יותר את הבטן שלה, ובהמשך תהיה מוכנה לשכב עליה. לאחר מכן תעסי לה את כל הפלג גוף העליון.
בנוסף, משני צדדיו של עמוד השידרה יש תעלות עמוד השידרה,תוכלו למשש אותן ולהרגישן. למרוח קרם עליהן לעשות פו (לנשוף) ולראות אם יש תזוזה בגופו.

התינוק שלי בן 8 חודשים. ואני רואה שיש לו חוסר איזון בין הצדדים ויש לו נטייה מועדפת לצד ימין. אני מרגישה שזה מפריע לו להתחיל לזחול ומקשה עליו, מה אפשר לעשות?

אכן, נטייה לצד מסוים בהתפתחות המוטורית, מפריעה לאיזון הגוף. כך נוצר קושי להתהפך לצד מסוים וקושי בזחילה,לכן אגע בה בעזרת מגבון קר וכך אכיר לה תחושה חדשה שהיא עוד לא מכירה ואשתמש בה להעלאת המודעות שלה בצד הלא מוכר.
תרגיל: לקחת קרם ולעסות את שני צדדי הגוף, לקחת מגבון קר ולעביר על קו האמצע בבטן, בגב ובצדדים. לנסות להשכיב על הצד ולראות איך התינוק מגיב. לשים לתינוק חפץ בצד הפחות אהוב, לפנות אליו ולהגיש לו חפצים רק בצד הזה, כדי שיתרגל אליו.

התינוק שלי בן 9 וחצי חודשים ועדין לא זוחל, יש דרך לעזור לו?

זחילת גחון בהתפתחות התינוק קשורה למודעות גב ויכולת כפיפה, כפיפה צידית,רוטציות (הנעת הגב לשני הצדדים) העברות משקל, שרירים אלכסונים של יד ורגל נגדית. שי לנסות מאסז של יד ורגל נגדית בעזרת קרם, להגיש לו משחק ולבדוק האם הוא עובר את קו האמצע.

התינוק שלי בין 9 חודשיים ועדיין לא יושב. האם אפשר להושיב אותו?

מאד לא מומלץ להושיב תינוקות בכוח, מכיוון שהתינוק מתיישב בעצמו רק כאשר שרירי הגב שלו מספיק חזקים, ולכן כדאי לחזק לו את זוקפי הגב ולחכות שהוא יתיישב מעצמו. לכן, כדאי להתמקד בחיזוק שרירי הגב, ע"י העלאת המודעות לאזור זה.
תרגיל לחיזוק זוקפי הגב: החזיקי את תינוקך כשהוא בגבו אליך ובעזרת שתי ציפורניך, העבירי לו אותן לאורך זוקפי עמוד השידרה(עובד על מערכת העצבים) ושימי לב האם כתוצאה מכך הוא מזיז את גבו. עשי זאת כמה פעמים בכל יום.

התינוק שלי לא זחל גחון וישר התחיל לזחול על 6 (על המרפקים). איך אפשר לגרום לו לזחול גחון? האם זה מאד חשוב או שאפשר לוותר על השלב הזה?

וויתור על זחילת גחון בהתפתחות התינוק נובעת מחולשה בידיים ובזרועות. יש להשכיב את התינוק על הבטן להניח את המשקל שלך בעדינות על כפות ידיו הפתוחות וללחוץ ואז למתוח את הכתף שלו לאחור ולשים יד על החזה ללחוץ.

התינוק שלי ממש סובל מגזים, איך אפשר לעזור לו?

יש לדעת שזה מאד שכיח, ואין מה לדאוג.
תרגיל: להשכיב את התינוק על גבו ולהרים לו את הרגליים והאגן לכיוון מרכז הגוף וכך לעשות לו מעגלים, 5 לצד אחת ו5 לצד שני. לחכות כמה דקות שבהן תערסלי אותו כשהוא עליך ושוב תחזרי על התרגיל.

התינוקת שלי כמעט בת שנה, נולדה עם נטייה צווארית לצד שמאל וטיפלנו בה באיחור. הנטייה הזאת השפיעה ומשפיעה לאורך כל שלבי ההתפתחות, היא התהפכה רק לצד מסוים, משתמשת ביד אחת יותר מהשנייה ולא מנסה להתחיל לזחול, כאילו השלימה עם מצבה, מה אפשר לעשות?

נטייה לצד מסוים בהתפתחות המוטורית, מפריע לאיזון הגוף ולכן יתעורר קושי להתהפך לצד מסוים, וקושי בזחילה. יש לנסות לאזן לה את הצדדים כדי ליצור איזון.
תרגיל: דבר ראשון נתמקד במערכת מודעות הגוף, ונעלה את מודעות בשני צידי גופו(האזורים הפחות מודעים אצל תינוקות) בגב ובקו האמצע, ע"י שימוש בקרם במגע עמוק שהוא ברור ובמגע עדין.
אחר כך בצורה מודעת כל הזמן להגיש לה חפצים רק דרך הצד הפחות מוכר, לפנות אליה ולהגיש לה חפצים רק בצד הזה, כדי שתתרגל אליו.

מהי מערכת ההצלבה ומדוע היא חשובה?

מערכת ההצלבה היא מערכת האחראית על היכולת להפעיל את שתי ההמיספרות של המח בצורה תקינה באותו הזמן. היא קשורה לקשיי קשב וריכוז, מופנמות יתר או היפראקטיביות, עקב יצירת מתח בגוף. אפשר להתחיל לעבוד עליה מגיל שלושה חודשים.
תרגילים לשיפורה: לתת לתינוק משחקים כדי שיעבור את קו האמצע,לעשות לו מאסז'ים יד ורגל נגדיים. מאסז' שמתחיל מהטבור בהצלבה ליד ורגל הנגדית. בשכיבה על הבטן, לבצע הצלבות ידיים. דרך משחק.
לבצע לו רוטציה (הפרדה בין פלג גוף עליון לפלג גוף תחתון),ע"י הרמת הרגלים של התינוק לצד אחד כשהחלק העליון שלו נשאר לגעת בקרקע,ולצד שני. ילד שיש לו קושי במערכת זו יתנגד לכך.

התינוק שלי בן 9 חודשים, וזוחל גחון כבר די הרבה זמן אך עדיין לא התחיל לזחול על 6. יש דרך לעזור לו?

בשביל להגיע לעמידת 6 התינוק צריך להגיע למצב של הרמת החלק העליון של הגב ע"י דחיפת הידיים את המשטח, או בשכיבה על הבטן והרמת הפלג גוף התחתון והאגן מתחת לבטן ע"י כיפופן וקירובן אחת לשניה. לאחר מכן, בשלבי התפתחות התינוק, עליו להתמודד עם שיווי המשקל והנעת האגן קדימה ולאחור, עד שיהיה מספיק בטוח כדי להתקדם.
תרגיל: כשהוא בשכיבה על הבטן,הניחי לו משחק מתחת לבית חזה קרוב לבטן כדי שהרצון להגיע למשחק יגרום לו להרים את הבטן.
החזיקי את תינוקך כשהוא בגבו אליך שימי לו גומיה על הרגל כדי לגרום לו להרים את הרגל לכיוון הבטן.