התפתחות תינוק: מערכת ההצלבה וחציית קו האמצע של הגוף

מערכת ההצלבה בהתפתחות תינוקות, היא היכולת להפעיל את שתי ההמיספרות של המח בצורה תקינה באותו הזמן ולבצע שתי פעולות במקביל בלי שהגוף יכנס למתח. בעיות במערכת מוטורית זו של התינוק, מיוצגות על ידי קושי בהעברת יד מעבר לקו האמצע של גופו, בתפיסת יד ורגל נגדית, כשמעבירים לתינוק משחק ליד אחת ובמקום להמשיך את התנועה אל מעבר לקו האמצע, הוא יחליף יד לזו הקרובה. בהפרדות ידיים ורגליים וגם בפעולת הרוטציה של הגוף. תיאום בפעולות השונות.

ניתן לראות קושי של תפיסת יד ורגל נגדית  כאשר התינוק מביא גם את ידו או את רגליו ואינו מסוגל להפריד ביניהם.

 

תרגיל

להתמצאות ועשייה ראשונית

ראשית, לגרות את קו האמצע של גוף התינוק וצדדיו ואת קו עמוד השידרה על מגע מסוגים שונים. שנית, בשכיבה על הגב לבצע לתינוק רוטציה (הפניות של הגב לשני הצדדים) ע"י העברת הרגל של התינוק מצד לצד. העברת היד מעבר לקו האמצע. מאסז'ים יד ורגל נגדיים. מאסז' שמתחיל מהטבור בהצלבה ליד ורגל הנגדית. בעת שכיבה על הבטן – הצלבות ידיים.

לתת לתינוק חפץ בו הוא מעוניין ליד אחת, ואז להביא לו חפץ נוסף ליד השנייה, כשהיד הראשונה עודה תפוסה על ידי החפץ הראשון. לוודא שהוא משתמש ביד הפנויה על מנת לקחת את החפץ השני. אפשרות נוספת היא להחזיק לו יד ולהביא לו את החפץ ליד השנייה.

לשים חפץ על הרגל על מנת שימשוך את תשומת ליבו של התינוק, כך שיביא את ידו לכיוון החפץ, ובזמן הזה להחזיק לו את הרגל השניה כדי שלא תעלה גם.